Studenci Politechniki Rzeszowskiej nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie „Student-Wynalazca”.
Łukasz Kolman, student kierunku mechatronika Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa otrzymał nagrodę główną za „Urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących” w Konkursie "Student-Wynalazca".
Wynalazek w postaci laski, może w znacznym stopniu wspomóc wszystkie osoby z wadami wzroku. Na froncie i po bokach końca laski znajdują się czujniki odbiciowe do skanowania wokół najbliższej przestrzeni. Wraz ze zbliżaniem się do przeszkody, urządzenie informuje użytkownika sygnałem dźwiękowym. Sygnał jest szybszy im bliżej osoba znajdzie się przeszkody. Urządzenie pozwala w bardzo komfortowy i bezpieczny dla użytkownika sposób poruszać się w przestrzeni miejskiej lub we własnym domu. To urządzenie mieści się w dłoni, jest lekkie i nie zajmuje dużo miejsca, jest wyposażone w zaawansowane moduły, które sprawiają, że ma ono znacznie większe zastosowanie i możliwości niż tradycyjna laska dla osób niewidomych i niedowidzących. Istnieje możliwość dalszego rozwoju projektu, można wyposażyć urządzenie w inne dodatkowe moduły dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Nagroda główna, to udział autorów nagrodzonych wynalazków w 45. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Ponadto laureaci oraz wyróżnieni wezmą udział w Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków.
Ponadto dwóch studentów naszej uczelni otrzymało wyróżnienia. Są to:
Wojciech Kłos, absolwent kierunku mechatronika Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa
Cykl wynalazków: „Urządzenie do rehabilitacji ręki i przedramienia” oraz „Sposób rehabilitacji ręki i przedramienia z wykorzystaniem urządzenia”.
Współtwórca: dr inż. Jacek Stanisław Tutak.
Wojciech Puzio, student kierunku mechatronika Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa
„Urządzenie do wspomagania komfortu i bezpieczeństwa osób starszych i niepełnosprawnych”.
Współtwórca: dr inż. Jacek S. Tutak.
Konkurs „Student-Wynalazca” jest adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami/współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego/przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Do konkursu mogą być również zgłoszone wynalazki i wzory użytkowe, które powstały w ramach współpracy międzynarodowej, których współtwórcami są studenci zagranicznych uczelni.
AP