Podstrona: Autostrada w przyszłość / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Autostrada w przyszłość

2023-12-14 , red.  Dorota Głowacz-Czerwonka
Uczestnicy wydarzenia,

Przedstawiciele podkarpackich szkół średnich: Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, IV Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, Zespołu Szkół nr 3 w Rzeszowie, Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie i Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, wzięli udział w konferencji „Autostrada w przyszłość”. Wydarzenie odbyło się na Politechnice Rzeszowskiej w ramach Politechnicznej sieci Via Carpatia.

Konferencja „Autostrada w przyszłość” to wspólne przedsięwzięcie prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwony Włoch, prof. PRz, koordynator projektu Politechniczna sieć Via Carpatia w obszarze kształcenie dr inż. Marzeny Kłos, prof. PRz oraz prodziekanów – koordynatorów wydziałowych projektu: dr Justyny Stecko z Wydziału Zarządzania, dr inż. Doroty Głowacz-Czerwonki, prof. PRz z Wydziału Chemicznego, dr. inż. Krzysztofa Boryczki z Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, dr. inż. Mirosława Mazurka z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, dr. Sławomira Wolskiego, prof. PRz z Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej i dr. hab. inż. Andrzeja Pacany, prof. PRz z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa.

Władze uczelni reprezentowali prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz która otworzyła konferencję, oraz prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz. W roli prowadzącej konferencję wystąpiła dr inż. Marzena Kłos, prof. PRz, prodziekan ds. kształcenia i koordynator projektu Via Carpatia.

Podczas konferencji dr inż. Krzysztof Piejko zaprezentował wykład „Pi razy oko, czyli czym liczba π różni się od innych stałych”. Następnie dr Sławomir Wolski, prof. PRz przedstawił „Obrazowanie w diagnostyce medycznej”.

Zorganizowano także ciekawe pokazy fizyczne i chemiczne. Pokazy z fizyki „Fale i dźwięki” przygotowali dr hab. inż. Tomasz Więcek, prof. PRz oraz dr Jan Mamczur. Pokazy chemiczne „Widowiskowa chemia” poprowadził prof. dr hab. inż. Wiktor Bukowski wraz ze studentami Koła Naukowego Studentów Chemii „ESPRIT”.

Konferencja spełniła oczekiwania uczestników, o czym świadczyć mogą gromkie brawa na jej zakończenie.