Podstrona: Gala wręczenia nagród THE World University Rankings 2024 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Gala wręczenia nagród THE World University Rankings 2024

2023-12-14 , red.  Artur Polakiewicz
Gala wręczenia nagród THE World University Rankings 2024,

Podczas tegorocznej edycji konferencji LUMEN odbyła się gala wręczenia nagród dla polskich uczelni sklasyfikowanych w najbardziej prestiżowym rankingu szkół wyższych na świecie – THE World University Rankings 2024. Wśród nich znalazła się Politechnika Rzeszowska. Nagrodę odebrał prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz.

Konferencja LUMEN

Dwa dni obrad, 10 sesji panelowych, 12 prezentacji, 45 prelegentów z Polski i zagranicy – tak w liczbach wyglądała Konferencja LUMEN 2023. 9. edycja największego wydarzenia poświęconego zarządzaniu w szkolnictwie wyższym przyciągnęła przeszło 250 uczestników, zarówno liderów zarządzania uczelniami, jak i reprezentantów kluczowych instytucji i firm związanych z sektorem szkół wyższych. Konferencja jest platformą wymiany doświadczeń podsumowujących wyniki ewaluacji naukowej i rozmów na temat umiędzynarodowienia, funduszy unijnych dla szkół wyższych oraz wielu różnych technologii, które wspierają uczelnie w zarządzaniu nauką, dydaktyką i procesami administracyjnymi. Gośćmi tegorocznej konferencji byli również rektorzy czołowych ukraińskich uczelni. Dyskutowano o wpływie wojny na kondycję ukraińskiego systemu edukacji oraz podejście do jego odbudowy po zakończeniu działań militarnych.

Podczas konferencji odbył się także LUMEN Theatre, czyli teatr innowacji EdTech. W ramach serii krótkich, eksperckich prezentacji uczestnicy poznali konkretne, sprawdzone rozwiązania wspierające uczelnie na polu dydaktyki, ewaluacji, analityki danych, cyfryzacji procesów i zarządzania.

Punktem kulminacyjnym LUMEN 2023 była uroczysta gala wręczenia nagród dla liderów polskich i ukraińskich uczelni sklasyfikowanych w THE World University Rankings 2024 – najnowszej edycji najbardziej prestiżowego i rozpoznawalnego rankingu szkół wyższych na świecie. Nagrody wręczyli przedstawiciele Times Higher Education: Lachyn Italmazova – Commercial Director UK & Europe i Magdalena Marzec – Regional Manager UK & Europe w Times Higher Education wraz z prof. Łukaszem Sułkowskim – prezesem Zarządu PCG Polska i prof. Jerzym Woźnickim – prezesem Zarządu Fundacji Rektorów Polskich. Naszą uczelnię reprezentowali prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz i pełnomocnik rektora ds. rankingów mgr Artur Polakiewicz.

THE World University Rankings 2024

W najnowszym THE World University Rankings 2024 znalazły się 39 polskie uczelnie. W klasyfikacji światowej rankingu Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza zajęła miejsce w przedziale 1501+.

Dodatkowo obok głównego rankingu występuje THE Rankings by Subject, w którym Politechnika Rzeszowska wystąpiła po raz drugi. Obejmuje on 11 obszarów tematycznych, wskazując najlepsze uczelnie w danym obszarze. Nasza uczelnia została sklasyfikowana w dwóch obszarach. W zestawieniu dla Business and Economics Politechnika Rzeszowska zajęła miejsce w grupie 501–600, co zapewniło naszej uczelni 2. pozycję w Polsce (zaraz za Uniwersytetem Jagiellońskim). W tym obszarze sklasyfikowano 909 uczelni, w tym 17 z Polski. Znalazły się w nim trzy dziedziny: biznes i zarządzanie (Business and Management), księgowość i finanse (Accounting and Finance) oraz ekonomia i ekonometria (Economics and Econometrics).