Podstrona: Kobiety w lotniczym mundurze / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Kobiety w lotniczym mundurze

2024-03-04 , red.  Kacper Mazurek, Piotr Padula, Seweryn Walas, Marta Jagiełowicz
Spotkanie z cyklu "Twarze lotnictwa" poświęcone kobietom pracującym w lotniczym mundurze,

„Kobiety w lotniczym mundurze” to kolejna odsłona spotkań z cyklu ,,Twarze lotnictwa”, którego temat przewodni dotyczył obecności i roli kobiet w Siłach Powietrznych RP. Konferencja obejmowała trzy części: aspekt historyczny, panel dyskusyjny i czas interakcji publiczności z zaproszonymi gośćmi. Celem wydarzenia było przedstawienie punktu widzenia kobiet w zawodach związanych z lotnictwem, a szczególnie z lotnictwem wojskowym.

Konferencja, która odbyła się 29 lutego br. na Politechnice Rzeszowskiej, jest rezultatem współpracy Wydziału Zarządzania z Kołem Naukowym „Eskadra” działającym na tym wydziale, którego opiekunem i pomysłodawcą jest płk rez. nawig. dr hab. Grzegorz Rosłan, prof. PRz.

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać przedstawicielek branży lotniczej, która mimo zmieniających się czasów wciąż jest zdominowana przez mężczyzn. Reprezentowały one swoje jednostki/instytucje, w których na co dzień służą:

• Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim: kpt. pil. Urszula Brzezińska-Hołownia (pilot samolotu myśliwskiego), kpt. Karolina Gniady (kontroler ruchu lotniczego), kpt. Małgorzata Urban (inżynier pokładowy), por. Ewa Młynarczyk (kontroler ruchu lotniczego),
  • Bazę Lotnictwa Transportowego w Krakowie: por. Marzena Dudaryk (personel aeromedyczny), ppor. pil. Aleksandra Omilianowicz (pilot samolotu transportowego), mł. chor. Ewa Gutkowska (technik samolotu),
  • Bazę Lotnictwa Transportowego w Warszawie: kpr. Ewelina Pożycka (personel pokładowy, stewardesa), st. szer. Sylwia Mitura-Bator (personel pokładowy, stewardesa),
  • Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP: kpt. Justyna Motyl (meteorolog, synoptyk),
  • ośrodki kształcenia akademickiego: plut. pchor. Jula Skonieczna z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie (podchorąży logistyki) oraz inż. Anna Ziaja i Barbara Ćwirko z Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

Dyskusję poprowadziła dr hab. Justyna Lipińska, prof. AszWoj, prodziekan ds. naukowych Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Wykład dr. hab. Krzysztofa Mroczkowskiego, prof. URz

Wydarzenie rozpoczęło wystąpienie dr. hab. Krzysztofa Mroczkowskiego, prof. URz, zastępcy dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, który w atrakcyjny sposób opowiedział o „Polkach, które służy w Air Transport Auxiliary RAF w czasie II wojny światowej”, a mianowicie Stefanii Cecylii Wojtulanis-Karpińskiej pseduonim „Barbara”, pilota szybowców, samolotów, balonów, spadochroniarki, Anny Zofii Marii Leskiej-Daab, pilota szybowców i samolotów i Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, pilota szybowców i samolotów.

Panel dyskusyjny

Podczas debaty poruszono wiele tematów związanych z pracą w branży lotniczej. Debata dotyczyła m.in. wyzwań, jakie stoją przed paniami podczas pracy na danym stanowisku. Pytania prowadzącej dotyczyły specyfiki służby jako pilot, logistyk, kontroler ruchu, stewardessa, meteorolog czy technik, cech adekwatnych do danej pozycji, charakterystyki pracy, obciążenia zawodowego, planów na przyszłość, jak również stosowania feminatyw w środowisku pracy zaproszonych gości.

Ważna część panelu dotyczyła stresu i indywidualnych sposobów radzenia sobie z nim przez każdą z pań. Wśród wypowiedzi padały metody, które pomagają w życiu codziennym zachować pełen profesjonalizm i ograniczyć czynniki stresogenne. Jednym z przykładowych było zaufanie do współpracowników, innym wiedza, jeszcze innym czytanie i powtarzanie instrukcji czy czynności, procedur oraz wewnętrzna analiza przed podjęciem decyzji. Niezwykle ciekawym punktem spotkania było zadanie polegające na opisie kolejności procesu przygotowań do startu statku powietrznego.

Ostatnim etapem spotkania była możliwość zadawania pytań przez publiczność. Dotyczyły one nie tylko samej pracy pań, ale również charakterystyki statków powietrznych, ich uzbrojenia, specyfikacji i udoskonaleń, z którymi mają styczność na co dzień.

Słowa podziękowania od organizatorów

Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki przychylności dowódców jednostek/instytucji, w których panie na co dzień służą. Szczególne słowa podziękowania organizatorzy kierują do: gen. bryg. pil. Pawła Bigosa, dowódcy 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, płk. dypl. pil. Krzysztofa Stobieckiego, dowódcy 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, kpt. mgr. inż. Karola Bałdygi z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, a także nieobecnych z przyczyn służbowych: gen. bryg. pil. dr. inż. Krzysztofa Cura, rektora–komendanta Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, płk pil. inż. Sławomira Byliniaka, dowódcy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, płk. Macieja Betke, szefa Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej SZ RP.

Wydarzenie „Kobiety w lotniczym mundurze” uświetniły swoją obecnością także władze naszej uczelni: JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. studenckich Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Beata Zatwarnicka–Madura, prof. PRz, dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz, dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce dr inż. Arkadiusz Rzucidło. W spotkaniu uczestniczył również prof. dr hab. inż. Marek Orkisz, były rektor Politechniki Rzeszowskiej, zawodowo i rodzinnie związany z lotnictwem wojskowym.

Partnerzy konferencji

1. Baza Lotnictwa Transportowego, 23. Baza Lotnictwa Taktycznego, 8. Baza Lotnictwa Transportowego, Lotnicza Akademia Wojskowa, Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.