Podstrona: Konferencja „Sztuczna inteligencja w edukacji – skuteczne narzędzia w pracy nauczyciela” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2024-03-13 , red.  Agnieszka Kramek, Anna Worosz
Dziekan WMT prof. PRz A. Trytek,

5 marca 2024 r. w auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli odbyła się II Konferencja dla Dyrektorów Szkół Ponadpodstawowych „Sztuczna inteligencja w edukacji – skuteczne narzędzia w pracy nauczyciela” pod honorowym patronatem JM Rektora prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika. Władze naszej uczelni reprezentował prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz.

Organizatorzy

Organizatorami tego wydarzenia byli Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli wraz z Powiatem Stalowowolskim oraz Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. O/Tarnobrzeg (TSSE Euro-Park Wisłosan). Współorganizatorów reprezentowali starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny oraz dyrektor tarnobrzeskiej SSE Euro-Park Wisłosan Tomasz Miśko.

Otwarcie

Uczestników przywitał dziekan Wydziału Mechaniczno-Technologicznego dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz. Otwierając konferencję, prorektor ds. studenckich prof. Grzegorz Ostasz powiedział: „Artificial intelligence coraz szybciej i coraz mocniej wkracza w naszą rzeczywistość. Wyzwaniem jest znalezienie sposobów efektywnego zastosowania AI w różnych aspektach życia. Gratuluję władzom Wydziału Mechaniczno-Technologicznego kolejnej debaty wokół tematu sztucznej inteligencji, tym razem jej wykorzystania w edukacji szkolnej i akademickiej, bo przecież nie możemy próbować zablokowania AI w procesie kształcenia. Przypomnę, że przed kilkudziesięciu laty obawiano się używania przez uczniów kalkulatorów. Cieszę się, że za sprawą Wydziału Mechaniczno-Technologicznego nie czekamy na gotowe rozwiązania, tylko sami inicjujemy ich tworzenie”.

Tematyka

Uczestnicy konferencji wysłuchali czterech tematycznych referatów wprowadzających, a następnie wzięli udział w panelu dyskusyjnym. Gośćmi panelu byli: wiceprezes Zarządu I-BS.pl Henryk Skrzeszewski, pracownik Urzędu Gminy i Miasta Nisko Krzysztof Haliniak, dyrektor I LO im. KEN w Stalowej Woli Mariusz Potasz oraz dr Leszek Klich z WMT w Stalowej Woli. Paneliści podzielili się praktycznym doświadczeniem w pracy ze sztuczną inteligencją w kontekście zaawansowanego programowania oraz dobrymi praktykami stosowanymi w szkołach dotyczącymi możliwości wykorzystywania Al w edukacji i kształceniu inżynierów. Panel cieszył się dużym zainteresowaniem i aktywnym udziałem słuchaczy, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i uwagami.

Tematami, które zostały poruszone podczas spotkania, były również istotne zagadnienia związane z możliwościami dostępnych innowacyjnych technologii do podnoszenia kwalifikacji nauczycieli w obszarze technologii informatycznych i sztucznej inteligencji, z zagrożeniami wynikającymi z wykorzystania zaawansowanych metod AI (fałszywe treści, zagrożenie dezinformacją, inteligentne boty w sieciach społecznościowych, wyłudzenia, oszustwa), zastosowaniem sztucznej inteligencji w pracy z uczniami, podnoszeniem atrakcyjności lekcji, formułowaniem problemów, aby narzędzia sztucznej inteligencji nie mogły w 100% wyręczyć ucznia, a stanowiły jedynie pomoc, a także z oczekiwaniami branży przemysłowej i wykorzystania Al w przemyśle.