Podstrona: Laureaci finału konkursu „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Laureaci finału konkursu „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec”

2023-12-15 , red.  Katarzyna Ciszewska, Marta Jagiełowicz
Finał wojewódzki I edycji konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”,

W Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej odbył się finał wojewódzki I edycji konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”, do którego zakwalifikowało się 15 zespołów uczniowskich z trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Konkurs był realizowany w ramach projektu „Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”. Celem konkursu jest wspieranie zdolnych uczniów, których pomysły mogą mieć praktyczne zastosowanie w wielu obszarach naszego życia.

Sześć finałowych projektów

Laureaci konkursu zostali wyłonieni z grona 15 zespołów, które do finału dotarły po eliminacjach wojewódzkich. Z tego grona komisja konkursowa wyłoniła sześć finałowych projektów:

• „Mobile Water Monitoring Platform” – Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku, zespół: Paweł Gałusza, Mateusz Czucha, Kacper Gorzkiewiczem, nauczyciel: Robert Maruszak,
  • „Obwodowy system ochrony posesji i zwierząt” – Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy, zespół: Dawid Szynal, Jakub Stanula, Jakub Oleksy, nauczyciel: Marek Braun,
  • „Waloryzacja środowiska przyrodniczego w wybranych dzielnicach Białegostoku i na obszarach podmiejskich na podstawie skali porostowej” – VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, zespół: Bartosz Grodzki, Mikołaj Kowalczuk, Łukasz Łaszkiewicz, nauczyciel: Marzenna Skibicka,
  • „Air Quality Meter System” – II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim, zespół: Lena Jurczuk, Kasjan Artemiuk, Julian Czykwin, nauczyciel: Ireneusz Krasowski,
  • „Druk 3D z odpadów: W poszukiwaniu nowych, zrównoważonych materiałów” – Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie, zespół: Maciej Pytka, Konrad Serenda, Damian Semeniuk, nauczyciel: Tomasz Kosicki,
  • „Wpływ składowisk odpadów komunalnych oraz nielegalnych wysypisk śmieci w wybranych dzielnicach Lublina na wybrane elementy środowiska naturalnego” – Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie, zespół: Mikołaj Słotwiński, Gabriela Popiołek, Patrycja Gromek, nauczyciel: Marta Kusznerczuk.

W gronie laureatów są dwa projekty z województwa podkarpackiego. Oba wyróżnione projekty zostały docenione za kreatywność, innowacyjność oraz ciekawą tematykę.

W pierwszej edycji konkursu kilkadziesiąt zespołów otrzymało dofinansowanie na realizację swoich projektów badawczych w wysokości do 10 tys. zł. Sześć zwycięskich zespołów otrzymało także atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Komisja konkursowa

Projekty młodych innowatorów oceniała komisja konkursowa złożona z przedstawicieli partnerskich uczelni: Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Rzeszowskiej. W wydarzeniu naszą uczelnię reprezentowali prorektor ds. nauki dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, koordynator obszaru nauki dr hab. inż. Mariusz Oszust, prof. PRz.

O konkursie

Konkurs „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” jest przeznaczony dla uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Celem uczelni partnerskich należących do sieci (Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Rzeszowskiej) jest ukierunkowanie utalentowanej młodzieży na podążanie ścieżką kariery naukowej i przekonanie jej, że może mieć wpływ na tworzenie rozwiązań, które zmieniają życie nas wszystkich.