Podstrona: Podkarpacki Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2024 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Podkarpacki Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2024

2024-03-05 , red.  Marta Jagiełowicz
Podkarpacki Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2024,

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się uroczysta gala Podkarpackiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024. Dyplomy i listy gratulacyjne przedstawicielom najlepszych szkół wręczyli rektor naszej uczelni prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik i podkarpacki kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik.

W uroczystości udział wzięli również: prorektor do spraw studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz oraz przedstawiciele władz wydziałów naszej uczelni, podkarpacki kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik, wicedyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego Katarzyna Kuczmenda, Krystyna Wróblewska z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa Marzena Furtak-Żebracka. Obecni byli także reprezentanci samorządów nadzorujących wyróżnione szkoły średnie oraz nagrodzonych placówek – dyrektorzy, przedstawiciele grona pedagogicznego i wyróżniający się uczniowie. Uroczystość poprowadził dyrektor Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej mgr Damian Gębarowski.

Wręczenie dyplomów

Wyróżnienia wręczono w dwóch kategoriach: 20 najlepszych liceów i 20 najlepszych techników województwa podkarpackiego. Wśród liceów na pierwszym miejscu znalazło się I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu, a wśród techników zwyciężył Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie. Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik, gratulując wyróżnionym szkołom, podkreślił, że dla uczelni to zaszczyt gościć w swoich murach grono pedagogiczne i uczniów najlepszych szkół, którzy będą niebawem wybierać swoją dalszą drogę edukacyjną. „Stoicie przed najważniejszą decyzją w życiu. Zachęcam Was, abyście rozważyli studia na Politechnice Rzeszowskiej, które dają gwarancję znakomitego rozwoju, realizacji pasji i perspektywę atrakcyjnej pracy zapewniającej dobrą jakość życia” – mówił rektor.

Uczniowie mieli okazję wysłuchania wykładu „Ekologia w transporcie lotniczym” przygotowanego przez dr. hab. inż. Andrzejka Majkę, prof. PRz, kierownika Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Profesor przybliżył zagadnienia transportu lotniczego, który jest kluczowy dla globalnej gospodarki, napotyka na wyzwania ekologiczne, takie jak emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia lokalne. Branża, dążąc do zrównoważonego rozwoju, inwestuje w nowe technologie i poprawę efektywności operacyjnej. Długoterminowe cele obejmują rozwój zeroemisyjnych paliw i innowacyjnych napędów, w tym wykorzystanie wodoru i technologii elektrycznych. Sektor lotniczy koncentruje się więc na zwiększeniu efektywności paliwowej i szuka innowacyjnych rozwiązań, by pogodzić rozwój z ochroną środowiska.

Uroczystość uświetnił swoim występem Zespół Artystyczny FORTE Politechniki Rzeszowskiej.

Ranking liceów ogólnokształcących Perspektywy 2024

1. I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu
  2. Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie
  3. II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie