Podstrona: Stypendia marszałka dla studentów pierwszego roku / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Stypendia marszałka dla studentów pierwszego roku

2023-12-13 , red.  Anna Worosz
Stypendia marszałka dla studentów pierwszego roku

Marszałek województwa podkarpackiego przyznał stypendia dla studentów pierwszego roku. Łącznie stypendystami zostało 113 studentów, a najliczniejszą grupę stanowią studentki i studenci Politechniki Rzeszowskiej – 66 osób. Wysokość stypendium wypłacanego jednorazowo w roku akademickim 2023/2024 wynosi 3 000 zł brutto.

Gala wręczenia

Stypendia wręczył wicemarszałek województwa Piotr Pilch.Serdecznie gratuluję i cieszę się, że Podkarpacie może poszczycić się tak wieloma utalentowanymi i pracowitymi młodymi ludźmi. Powodem do radości jest dla mnie także to, że nasz region, jako miejsce do studiowania wybierają także młodzi mieszkańcy innych regionów Polski. Staramy się jako samorząd województwa stwarzać warunki, aby młodzi ludzie chcieli tu pozostać lub do nas przyjechać, aby tu po studiach znajdywali pracę, a rozwijając się, rozwijali także nasz region” – mówił wicemarszałek. „Nasza gospodarka koncentruje się wokół naszych regionalnych specjalizacji, wśród których są lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, informacja i telekomunikacja czy jakość życia. Kierunki, które Państwo studiują, doskonale wpisują się w potrzeby regionu i nasze plany rozwojowe. Inwestując w Państwa studia, inwestujemy i w Was, i w region jednocześnie.”

O programie

Program „Stypendiów marszałka województwa podkarpackiego” realizowany jest od roku akademickiego 2014/2015. Jego zadaniem jest wspieranie najlepszych absolwentów szkół średnich, którzy podejmą naukę w jednej z podkarpackich uczelni. To jedno z wielu działań podejmowanych przez samorząd województwa, aby wspierać młodych zdolnych. Na wsparcie stypendialne województwo podkarpackie łącznie przeznacza ok. 6,7 mln złotych rocznie.

Stypendia są przyznawane studentom pierwszego roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych podejmującym studia po raz pierwszy na studiach pierwszego stopnia lub jednolitych studiach magisterskich. Warunkiem otrzymania stypendium jest uzyskanie wyniku na poziomie co najmniej 75%, z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z jednego z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka lub matematyka.