[VIDEO, PREZENTACJA] ProtoLab – prototypownia dla rzeszowskich studentów
14 lutego br. przedstawiciele Banku Światowego Grzegorz Wolszczak i Jerzy Toborowicz spotkali się ze studentami Politechniki Rzeszowskiej, by porozmawiać na temat koncepcji ProtoLabu.
Celem działań podjętych przez Bank Światowy w województwie podkarpackim jest pomoc w intensyfikacji komercjalizacji rezultatów prac B+R przez stworzenie Regionalnego Centrum Transferu Technologii (RCTT). RCTT ma wspierać uczelnie w komercjalizacji badań naukowych oraz ułatwiać nawiązywanie współpracy z przedsiębiorcami. Jednym z elementów budowanego RCTT jest interdyscyplinarna prototypownia – ProtoLab. Studenci rzeszowskich uczelni mogliby tam rozwijać i testować swoje pomysły, eksperymentować i jednoczenie uczyć się prostych technik obróbki na nieskomplikowanych urządzeniach (druk 3D, elektronika, powłoki, oświetlenie itp.). W ProtoLabie mają się odbywać między innymi tematyczne warsztaty. Miejsce to będzie wyposażone w prosty sprzęt, znajdą się w nim przestrzeń do integracji między studentami (i kadrą naukową) oraz pokoje do pracy grupowej.
ProtoLab sprawdza się zarówno na wiodących europejskich uczelniach, takich jak Aalto University, na którym stworzono Aalto Design Factory (Finlandia), University of Leuven (Belgia), jak i w Polsce (Politechnika Gdańska). W prototypowni studenci mogą realizować własne pomysły i testować nowe rozwiązania w obszarach technologicznych oraz społecznych. Ponadto ProtoLab tworzy platformę potencjalnej współpracy między przedsiębiorstwami, sektorem publicznym i studentami. Celem jest rozwiązanie problemów, z którymi zmagają się te podmioty.
ProtoLab ma być przestrzenią przeznaczoną dla studentów i przez nich współtworzoną. By zaprojektować go zgodnie z oczekiwaniami środowiska studenckiego, przedstawiciele Banku Światowego spotkali się z kołami naukowymi i innymi organizacjami studenckimi oraz z kadrą współpracującą z kołami. Przedstawiono wstępną koncepcję ProtoLabu oraz omówiono ją. Reprezentanci Banku Światowego zapoznali się z opiniami studentów, ich potrzebami oraz możliwościami potencjalnego zaangażowania się w tworzenie takiej przestrzeni.
AP
Pliki do pobrania